تور لحظه آخری خیام گشت آذین گشت سفرهای رنگارنگ استار رزرو تور تبریز از اصفهان تور مشهد با قطار فدک تور لحظه آخری عتبات تور ازمیر از تبریز تور لحظه آخری کربلا آفر تور کیش چینی گلسار فارس
آذر ۲۴, ۱۳۹۴ shopage
مسکن

تاثیر وام جدید مسکن بر قیمت اوراق تسهیلات

بعد از ابلاغ رسمی وام مسکن از سوی بانک مرکزی و اعلام شرایط جدید معامله اوراق در فرابورس، قیمت این اوراق با تغییراتی مواجه شد.

سرانجام بعد از حدود دو ماه انتظار مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش وام مسکن به ۶۰ میلیون تومان به فرابورس ابلاغ شد و همانطور که انتظار می رفت قیمت این اوراق بعد از اعلام شرایط جدید با تغییراتی رو به رو شد.

به این ترتیب قیمت اوراق تسهیلات مسکن که قبل از اعلام شرایط جدید در محدوده ۶۷ تا ۶۹ هزار تومان معامله می‌شد، بعد از اعلام جزئیات خرید و معامله، با رشد نسبی مواجه شد و به قیمت های بالای ۷۰ هزار تومان رسید.

البته بعد از انتشار خبر افزایش وام مسکن در مهرماه از ۳۵ به ۶۰ میلیون تومان به دلیل تاخیر و ابهام در فرآیند ابلاغ، روند قیمتی این اوراق تغییر چندانی نکرد و قیمت برخی سررسیدها به ۶۷ هزار تومان رسید، اما انتشار خبرهایی مبنی بر ابلاغ رسمی وام مسکن ۶۰ میلیون تومانی از سوی بانک مرکزی به بانک مسکن در روزهای ابتدایی آذر ماه، تحرکاتی را در قیمت این اوراق آغاز کرد و قیمت برخی قراردادها را به ۷۵ هزار تومان رساند.

تاخیر در ابلاغ رسمی افزایش وام مسکن و نامشخص بودن شرایط خرید و معامله موجب شد تا مجددا روند نزولی قیمت این اوراق آغاز شده و آن را تا سطح ۶۸ هزار تومان کاهش دهد، اما بعد از اعلام جزئیات جدید خرید و معامله این اوراق از سوی فرابورس در روزهای اخیر، بلافاصله روند صعودی قیمت این اوراق آغاز شد و معامله گران منتظر به داد و ستد این اوراق پرداختند.

به طوری که به فاصله چند روز بعد از ابلاغ شرایط جدید، اکنون قیمت اکثر قراردادها به بالای ۷۱ هزار تومان رسیده و تقاضا برای خرید افزایش یافته است یعنی در بازار امروز ” تسه” اردیبهشت، مرداد، شهریور و مهر در قیمت های ۷۲ هزار تومان در حال معامله هستند.همچنین تسه مهر، آبان و اسفند ۱۳۹۳ در قیمت ۷۱ هزار تومان معامله شده و تسه دی ماه به قیمت ۷۲ هزار تومان داد و ستد می شود

طبق شرایط جدید معامله اوراق، کسانی که از قبل اوراق مسکن برای وام ۳۵ میلیون تومانی با نماد قبلی خریداری کرده اند، اکنون ضمن فرصت برای دریافت وام ۳۵ میلیون تومانی این مزیت را نیز دارند که برای دریافت وام جدید هم از همان اوراق قبلی خریداری شده استفاده کنند و میزان تفاوت تا سقف اوراق لازم برای وام جدید را مجدد با شرایط تازه خریداری کنند.

در مصوبه ی جدید که ابلاغ شده است، سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران ۶۰ میلیون تومان و معادل ۱۲۰ ورقه ۵۰۰ هزار تومانی، در مراکز استانها و شهرهای بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۵۰ میلیون تومان معادل ۱۰۰ ورقه و در سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان معادل ۸۰ ورقه تعیین شده است.

همچنین به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت، ناشی از افزایش تقاضاهای بیش از سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن، محدودیت‌های معاملاتی اعمال شده است به طوری که سقف خرید اوراق حداکثر ۹۰ ورقه برای هر کد معاملاتی و برای تمامی نمادهای ” تسه ۹۴۰۷″ و نمادهای ماقبل به قوت خود باقی است.

در محدودیت زمانی در نظر گرفته شده برای فروش این اوراق نیز به منظور جلوگیری از انجام معاملات سوداگرانه بر روی نمادهای معاملاتی اوراق گواهی، محدودیت‌هایی در هنگام فروش اوراق در نظر گرفته شده است.به طوری که محدودیت زمانی جهت فروش اوراق نمادهای ” تسه ۹۴۰۸″ و نمادهای قبلی دو ماه و نمادهای ” تسه ۹۴۰۹ ” و نمادهای بعدی چهار ماه است.

این محدودیت‌ها به دلیل تجربه سال ۱۳۹۳ در نظر گرفته شده است که طی آن بعد از افزایش وام مسکن به ۳۵ میلیون تومان، سفته بازان به این اوراق وارد شده و قیمت آن را تا سطح ۱۰۰ هزار تومان افزایش دادند، بنابراین بعد از افزایش مبلغ وام به ۶۰ میلیون تومان محدودیت های زمانی و معاملاتی برای این اوراق در نظر گرفته شد که البته باید دید با توجه به افزایش تقاضا و احتمال خروج مسکن از رکود چه تغییراتی در قیمت این اوراق به وجود می آید.

 

ایسنا